Vyhledávání


Kontakt

Jitka a Jakub Doubravovi
Mlázovy 49, p. Kolinec 341 42

777 753 387
606 607 956

E-mail: rajdo@email.cz

RAGNARÖK aneb severské ražniči

Objekty, dřevo, loutky, kosti, masky a kůže - to vše uvedeno do pohybu pomocí lidské síly a náhody … a nebo ne? 

Výtvarné, loutkové a pohybové autorské představení ovlivněné cestou k polárnímu kruhu, čerpající z původních pohanských příběhů severské mytologie a jedné kočovné cesty autem Škoda 120 L po severských zemích.

Slovo RAGNARÖK je přepisem 8 runových znaků. Každá runa sama o sobě obsahuje řadu významů a je charakteristikou určitých procesů, které se odehrávají ve skutečnosti. Slovo vytvořené pomocí těchto znaků /a zároveň celé představení/ lze vnímat jako celek a zároveň jako osm samostatných zastavení v čase a prostoru. 

Vesmírný požár, soumrak bohů, okamžik, ve kterém se protíná čas i prostor a zaniká svět. Bezčasí zrození, samota v tichu nového života, obnovení přírodních sil, první smích, věčný návrat – to vše je Ragnarök, tak, jak jej vnímali staří seveřané.

Člověk jede někam hledat mystiku přírodních národů, aby pak o ní mohl hrát. Vrátí se a najednou vidí, že urazil obrovský kus cesty s autem v rukou snaživého řidiče začátečníka, které se rozpadalo ještě před odjezdem a zcela objektivně zhodnotí, že kdyby to byl tehdy věděl…ale nevěděl díky bohu. Ještě pořád myšlenka předchází činy a většinou bývá silnější a trvalejší. Z těch nejodolnějších se postupně utvářejí vzpomínky a taky vrásky na čele, a o těch by se asi mělo hrát, protože prostě ze soba losa neuděláš.

 

Technické podmínky:

Hrací prostor: 6 x 6 m (uvnitř i venku), rovná podlaha, nutnost tmy (stínové divadlo), možnost použití otevřeného ohně (svíčky, pochodně)

Světla: vlastní (potřebujeme zvlášť el. přípojku 220V)

Zvuk: zvuk. pult a reproduktory s možností napojení vlastního MD přehrávače, el. přípojka 220V

Délka představení: 55 min.

Délka přípravy: stavění + technická zkouška cca 2 hod., bourání 30 min.

 

Představení v současné době z technických důvodů nehrajeme.